Zabawy z programowaniem

Już od ponad roku w naszym przedszkolu prowadzimy zajęcia – „Kodowanie na dywanie”. Są one  ważnym elementem edukacyjnym, mającym charakter ogólnorozwojowy i wpływającym pozytywnie na różne sfery funkcjonowania dzieci. Kodowanie wprowadza dzieci w świat programowania. Jednak jego celem nie jest kształcenie profesjonalnych, programistycznych kompetencji, potrzebnych do stworzenia przyszłego pokolenia programistów, ale nabranie dobrych nawyków, m.in. nauczenie się pracy w grupie, precyzyjnego, logicznego, matematycznego myślenia, dbałości o szczegóły, planowania, analizowania, a także rozwijanie wyobraźni przestrzennej i kreatywności.  Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, ale gra w popularne „Statki”, zagadki typu Sudoku, czy inne zadania logiczne np. szukanie drogi w labiryncie, wyznaczanie trasy od startu do mety to właśnie rozwiązywanie prawdziwych problemów programistycznych. Prowadzone przez nas zajęcia odbywają się więc w oparciu o różne gry i zabawy aktywizujące. Chcemy tym samym zachęcić dzieci do dostrzegania matematyki wokół siebie oraz czerpania z niej radości i przyjemności. Nasze przedszkolaki uwielbiają zajęcia z kodowania i aktywnie w nich uczestniczą.